Twój dom, Twój cały świat. Ubezpieczenia mieszkaniowe w InterRisk
InterRisk, mając na uwadze wciąż nowe wyzwania związane z szybkim tempem życia, proponuje kompleksową ofertę w zakresie ubezpieczeń mieszkaniowych, która pozwala Ubezpieczonym na jak najlepszą i najszerszą ochronę ich życia oraz majątku.
A wyzwań nie brakuje… W natłoku codziennych wyzwań, pośpiechu i ciągłego rozwiązywania problemów, wiele czynności wykonujemy automatycznie i nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ubezpieczenia powinny więc nadążać za szybko zmieniającym się życiem i oferować nowe rozwiązania w zakresie polis ubezpieczeniowych.
W odpowiedzi na potrzeby Klientów
Świat jest dynamiczny, a życie bywa zaskakujące. Co jakiś czas przychodzi nam się zmierzyć z zupełnie nowymi doświadczeniami i wyzwaniami, których do tej pory nie zakładaliśmy. Staramy się nie tylko przewidywać, ale przede wszystkim zapobiegać przykrym konsekwencjom zdarzeń, które niekiedy są od nas zupełnie niezależne. Ubezpieczyciele, którzy często zmagają się z dokładnie takimi samymi lub podobnymi wyzwaniami, jak ich Klienci, tworzą produkty, które pozwalają Ubezpieczonym na jak najlepszą i najszerszą ochronę ich życia i majątku. O ile to możliwe, ochrona ta pomoże im w przypadku każdego nieszczęśliwego zdarzenia. Ubezpieczenia powinny nadążać za szybko zmieniającym się życiem, dlatego konieczne są zmiany i nowości w zakresie polis ubezpieczeniowych. Oprócz tych standardowych i najbardziej potrzebnych ryzyk takich jak: pożar, wybuch, zalanie, wichura czy powódź, dochodzą też te mniej standardowe. Możemy tu wymienić ubezpieczenia zwierząt domowych, odpowiedzialność za różnego rodzaju szkody i świadczenia związane z przemieszczaniem się – dziś to nie tylko hulajnogi czy rowery elektryczne, ale także wszelkiego rodzaju urządzenia transportu osobistego (tzw. UTO) np. segwaye, monocykle, hoverboardy. Dziś możemy także objąć ubezpieczeniem użytkowanie dronów czy ryzyka, które związane są z rozwojem zielonej energii, a nawet zabezpieczyć się od szkód, które wynikają z rażącego niedbalstwa – ostatniego, pilnie strzeżonego bastionu wśród ryzyk ubezpieczeniowych… do czasu.
Czym jest rażące niedbalstwo?
Jeszcze kilka lat temu wśród ofert ubezpieczeń majątkowych dla wszystkich typów klientów (indywidualni, firmy, przedsiębiorstwa) nie było w ogóle mowy o tym, żeby włączyć ryzyko szkód, które powstały w następstwie „czynów noszących znamiona rażącego niedbalstwa”. Każde ubezpieczenie jest umową, którą zawierają Ubezpieczyciel i Ubezpieczający. Tak, jak w każdej umowie po obu stronach są prawa i obowiązki. Każda ze stron do czegoś się zobowiązuje w zamian za pewne korzyści, które z tej umowy wynikają. Takie umowy dotyczą wielu aspektów naszego życia – począwszy od pracy zawodowej, po zakupy w sklepach czy wiele zwykłych czynności życia codziennego, chociaż oczywiście nie każda z tych umów wymaga formy pisemnej.
Włączenie rażącego niedbalstwa do zakresu umowy ubezpieczenia może sprawiać wrażenie, że obowiązki umowy są tylko po stronie Ubezpieczyciela, a po stronie Ubezpieczonego już nie zawsze. Jak rozumieć zatem rażące niedbalstwo, jako jeden z wielu aspektów umowy ubezpieczenia? Wyzwanie polega na tym, że sam termin „rażące niedbalstwo” nie jest terminem jednoznacznym. W ubezpieczeniach chodzi właśnie o to, żeby nie było niedomówień czy niedopowiedzeń, a wszystko, co jest przedmiotem umowy, powinno być jasne
i doprecyzowane. Dodatkowo nie jest możliwe sformułowanie precyzyjnej definicji pojęcia „rażące niedbalstwo” i nikt z Ubezpieczycieli jej nie stosuje.
Jeśli weźmiemy pod uwagę samo znaczenie słów, można powiedzieć, że „rażące niedbalstwo” to coś, ewidentnego, czego nie sposób nie zauważyć czy przejść obojętnie. Coś, co radykalnie wykracza poza przyjęte normy i granice codziennego funkcjonowania. A zarazem, co wiąże się z daleko idącą nieodpowiedzialnością i brakiem przewidywania konsekwencji. Coś, co nie mieści się już w granicach zdrowego rozsądku, a nawet coś, co w praktyce może graniczyć
z działaniem umyślnym, a więc czymś, co już nie jest i nie może być przedmiotem ubezpieczenia.
Niezależnie od tych rozważań, w głębszym zrozumieniu tego, czym jest „rażące niedbalstwo”, może pomóc doświadczenie życia codziennego. Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu zrobić coś, co nawet nas samych może zaskoczyć, jak np. zalanie mlekiem świeżo zaparzonej herbaty, użycie soli zamiast cukru, schowanie okularów czy kluczy od mieszkania do lodówki, pomylenie kremu z pastą do zębów czy założenie dwóch różnych skarpetek. W natłoku informacji, codziennych wyzwań, pośpiechu i rozwiązywania problemów, wiele czynności wykonujemy automatycznie i nie zdajemy sobie z tego sprawy. Często nie angażujemy naszej świadomości do prozaicznych czynności. Powoduje to, że w sytuacji, gdy pojawi się jakiś nowy bodziec, np. zadzwoni telefon, dostaniemy wiadomość lub SMSa, ktoś zapuka do drzwi, albo kot zrzuci wazon z kwiatami ze stołu, możemy pogubić się w tym, co wykonujemy automatycznie. Jeśli schowamy klucze do lodówki, zwykle nie wiąże się to z daleko idącymi konsekwencjami. Ale jeśli zaniedbamy obowiązkowe przeglądy instalacji w domu, jeśli zostawimy otwarte okna przed burzą, wychodząc z domu nie zamkniemy drzwi do mieszkania, czy zostawimy gotujący się obiad i wyjdziemy na zakupy, to może wiązać się już z poważnymi konsekwencjami. W takich przypadkach możemy mówić raczej o roztargnieniu, czy zapominalstwie. Także takie przypadki Ubezpieczyciele, w ramach ryzyka rażącego niedbalstwa, chcą objąć ochroną, jako konsekwencje życia codziennego – niezależne od intencji Ubezpieczonego, jego świadomego działania czy zamierzonych czynności.
Zatroszcz się o swoje szczęście
Mój dom, moja twierdza. To stwierdzenie odzwierciedla jedno z najgłębszych odczuć i pragnień każdego z nas, kiedy myślimy o tym, co dla nas jest najbardziej istotne. Dom daje poczucie bezpieczeństwa. To w domu są nasi bliscy, których kochamy i którzy dla nas są najważniejsi. To w domu przeżywamy wiele najbardziej istotnych chwil w naszym życiu. To w domu są wszystkie nasze osobiste rzeczy, czy pamiątki rodzinne, które maja dla nas wartość sentymentalną. To w końcu dom i wszystko, co się w nim znajduje, jest dorobkiem całego naszego życia, na który tak długo i ciężko pracowaliśmy. Rodzina, dom i bliscy dają poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Warto o nie zadbać i zrobić wszystko, co się da, żeby nic złego się nie wydarzyło. Jaka jest w takim razie rola Ubezpieczyciela?
Jako Ubezpieczyciele ratujemy w nieszczęściu – to jest nasza misja. Każde Twoje zmartwienie jest dla nas priorytetem. Niezależnie od tego, czy są to rzeczy drobne, jak np. zepsuty ekspres do kawy lub awaria telewizora, w przypadku których możesz skorzystać z naprawy sprzętu w ramach jednego ze świadczeń Assistance, po zdarzenia najbardziej tragiczne w konsekwencjach, jak wybuch czy pożar. Praktycznie każda większa szkoda wiąże się z dużymi utrudnieniami życia codziennego – remont, wymiana zalanej podłogi i mebli, osuszanie ścian, skuwanie tynków, malowanie, przywracanie wszystkiego do stanu sprzed szkody, to niekiedy uciążliwy i długotrwały proces. To, co my z naszej strony możemy zrobić, to pomóc Ci w miarę szybko i sprawnie odtworzyć wszystko to, co zostało uszkodzone lub zniszczone. Jednak w przypadku pożaru czy kradzieży nie będziemy w stanie odtworzyć wszystkich Twoich pamiątek lub tego, co miało dla Ciebie wartość sentymentalną – żadna wypłata odszkodowania tego nie naprawi. Czasem proste szkody mogą wiązać się z bezpowrotna utratą ważnych dokumentów, zdjęć, pamiątek, których nie da się odtworzyć. Małe zwarcie w instalacji – zwłaszcza tej bez przeglądów okresowych – może doprowadzić do pożaru. W przewodach kominowych, które nie są czyszczone, może dojść do zapłonu sadzy, popękania ścian komina i wydostania się dymu do pomieszczeń. Kradzież lub rabunek może powodować oprócz straty konkretnych przedmiotów, poczucie niesprawiedliwości, krzywdy i utraty poczucia bezpieczeństwa we własnym domu.
Jak możesz zadbać o swój dom?
Wybierz dobre ubezpieczenie, najlepiej od wszystkich ryzyk (All Risk). Sumy ubezpieczenia na polisie powinny odpowiadać wartości Twojego mienia. Jeśli suma ubezpieczenia będzie za niska, to w przypadku szkody całkowitej, kiedy Twój dom lub mieszkanie zostaną bezpowrotnie zniszczone, odszkodowanie, które otrzymasz, może nie wystarczyć na odbudowę domu czy kupienie mieszkania o porównywalnym standardzie, w tej samej okolicy. Ceny mieszkań i materiałów budowlanych ciągle rosną. Zadbaj o przeglądy i instalacje, postaraj się o dobre zamki, jeśli to możliwe też o drzwi i okna antywłamaniowe. Zamykaj okna i drzwi, gdy wychodzisz z domu, regularnie sprawdzaj stan dachu i rynien.
W ofercie InterRisk znajduje się ubezpieczenie DOM MAX, które jest doskonałą odpowiedzią na Twoje potrzeby.
Jeśli przydarzy się szkoda, pamiętaj, ze możesz na nas liczyć – zorganizujemy Ci pomoc, pomożemy w odbudowie, wypłacimy odszkodowanie.
Pamiętaj – Twój dom, Twój cały świat.
Twój Ubezpieczyciel – InterRisk